Düdüklü Tencere İçin Pişirme Süreleri


9 yıllık evli olsam da, bu sürelerin hepsini ezberleyebilmiş değilim hâlâ. Tarifler gibi püfleri de burada görme ihtiyacı duyuyorum bazen.

Süreler, klasik düdüklü tencere içindir ve düdüğü indirdikten hemen sonra işlemeye başlar. Ocağın büyüklüğüne, ateşin şiddetine, sebzenin tazeliğine göre değişiklik gösterebilir.


dana eti: 40 dakika
kuzu eti: 30 dakika
tavuk eti: 15-20 dakika

pirinçli köfte: 25 dakika

bamya: 4-5 dakika
kabak: 5 dakika
patlıcan: 7 dakika
kereviz: 8 dakika
yer elması: 8 dakika
konserve bezelye: 8 dakika
patates: 10 dakika
enginar: 10 dakika
iç bakla: 10 dakika
pırasa: 10 dakika
arpacık soğanı: 10 dakika
taze bakla: 10-15 dakika (tazeliğine göre)
kuru börülce: 11 dakika
barbunya: 15 dakika
taze börülce: 15 dakika
bezelye: 20 dakika
taze fasulye: 25-30 dakika

Bu fotoğrafın püflerle ne ilgisi olduğunu merak edenlere cevap: Evet, hiç bir ilgisi olmadığının farkındayım. Yaklaşık 1 ay önce yaptığımız Ödemiş-Birgi gezisinde bizi çok etkileyen karelerden biriydi bu. Eşimin çektiği fotoğrafların içinden seçim yapmakta zorlandım gerçekten.

Mütevazı buzlubadem sayfasının okurlarının bir farkı oldu, şöyle ki; bu resimler eşimin sayfasında yayınlanmadı henüz. Bu iş yoğunluğuyla daha da bekleyecek gibi görünüyor.

Bir süre sonra, bu manzarayı güzel bir zeytinyağlı yemek fotoğrafıyla değiştirebilirim tabi ki ama şimdilik bunu görmek istedi ruhum.

Yorumlar

  1. nihayet mantikli bir liste buldum, tesekkurler !

    YanıtlaSil
  2. bu listeyi dahada genişletirseniz çok seviniriz

    YanıtlaSil
  3. Harika bir ürün bizzat proteinlerimi yaziyorum fissler vitaguick aldim yeni kuru fasulye aksamdan ıslatılmış hali ile 2 dak.yaprak sarması etli veya zeytinyağlı 4 dak. paça 30dak.yeşil mercimegi dun pişirdim 2 dk. Nohut organik 10 dak. Gezen tavuk 30 dak.işkembe 30 dak. Bu ara sebze çorbası bol yapıyorum hepsini evde ne bulduysam katıyorum özellikle pazar öncesi buzdolabı sebze ve yeşillikler maydanozdan tokata marika cop çorbası koydu cocuklar 20 dak. Sonrası robottan çek limon baharat afiyet olsun saglikla kalin

    YanıtlaSil

Yorum Gönder