Latte


Bunu evde yapabilmek, 2017'nin en önemli buluşuydu benim için :) Fakat fotoğraf makinesi bozulunca yayınlayabilmek için bir hayli bekledim. Tamirden gelene kadar evde ve daha çoğu büroda favori ikramımız oldu, hem biz hem de misafirler için :) Bu ve önceki yayınlardaki fotoğraflar için mimadura'ya buradan da çok teşekkür etmek isterim.

Malzemeler

1/2 lt süt (tam yağlı)
2 tatlı kaşığı toz şeker
3 tatlı kaşığı granül kahve
çok az su
kahve presi - 1 lt'lik (french press)

Yapılışı

Süt, şeker ilavesiyle kaynatılır. Ardından kahve presine 3'de ikisi alınıp pistonu aşağı yukarı indirmek suretiyle çırpılır. Böylelikle süzgecin deliklerinden sütün içine hava kabarcıkları almış oluyoruz. Hacmi iki katına çıkana kadar devam edilir, en fazla 1 dak. yani. 

Köpüklü sütün bir kısmı 4 bardağa pay edilir, yaklaşık yarısına kadar. Kalan süt de prese koyulup çırpmaya devam edilir. (Hepsini bir seferde boşaltırsak köpüklü hali sığmadığı için iki aşamalı yapıyoruz) Tekrar bardaklara pay edilir fakat önceki boşaltma sırasının tam tersinden, yani fincanları isimlendirecek olursak; önce a,b,c, sonra c,b,a gibi. Yoksa köpüğün çoğu ilk boşalttığımız fincanda oluyor, diğer fincanlarda gittikçe azalıyor.
Kahve cezveye alınıp üzerine erimesine yetecek kadar sıcak su koyulup karıştırılır ve bardaklara köpüğün tam ortasından yavaşça dökülür. 

Not: Granül kahve yerine filtre de denemiştim ama suda tam çözünmediği için tozları görünüyor biraz. 
Ayrıca bardağın dibine bitter çikolata ve sıcak su koyup mocha yapmayı da denedim fakat en çok beğendiğimiz hali yukarıdaki tarif. Belki çikolata yerine sürülebilir çikolata kreması vs. daha iyi sonuç verebilir.

Yorumlar

Son Haftanın Ünlüleri